مشاوره فردی

مشاوره فردی؛ گامی محکم به سوی تغییرات بزرگ!

مشاوره فردی که از آن تحت عنوان روان درمانی فردی نیز یاد می کنند، به همکاری فرد با یک مشاور یا روانشناس به منظور دستیابی به اهدافی خاص در راستای تغییر اطلاق می گردد. گفتنی است که متد و ویژگی های مشاور یا روانشناس، ویژگی های مراجعه کننده و نگرانی های مطرح شده از سوی او باعث ایجاد تفاوت در این فرایند می شوند.

گفتنی است که روش های درمانی متعدد و متنوعی برای رفع چالش های فردی مطرح شده در مشاوره فردی وجود دارند. مهم ترین و اثربخش ترین عاملی که زمینه بهبود کیفیت رابطه مراجعه کننده و مشاور و در نتیجه موفقیت جلسات را فراهم می سازد، مشارکت صادقانه و فعال مراجعه کننده می باشد. این مشارکت در صورتی اتفاق می افتد که مراجعه کننده احساس کند مشاور او را به خوبی درک می کند. همین موضوع سبب تعهد فرد نسبت به تفکر و عمل به کلیه مسائلی می شود که در جلسات مشاوره درباره آن ها صحبت شده است.

اگر به آن دسته از افرادی تعلق دارید که به دنبال یک مطلب جامع درباره مشاوره فردی، انواع آن، مشکلات مطرح شده در این مشاوره، روند مشاوره و… می گردید، این مطلب مختص شما است. تا پایان همراهمان باشید که به همراهی شما خرسندیم!

مشاوره فردی

مشاوره فردی چیست؟

مشاوره فردی یا به اصطلاح Individual Counseling به برگزاری فرایند درمان میان مراجعه کننده و روان درمانگر در یک محیط کاملا محرمانه و امن دلالت دارد. لازم به ذکر است که این دسته از مشاوره ها به منظور دستیابی به اهداف مختلفی همچون اهداف زیر انجام می شوند:

بهبود کیفیت زندگی فردی

تغییر در طرز تفکر و نگرش فرد

شناسایی و برطرف نمودن اختلالات شخصیتی

ممکن است این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که چه مسائلی باعث نیاز یک فرد به شرکت در مشاوره فردی می شوند؟! سوال درست و به جایی است. خدمتتان عرض خواهیم کرد.

اختلال نقص توجه

با مشاوره فردی به جنگ اختلالات بزرگ و کوچک بروید!

اختلال نقص توجه

اختلال نقص توجه یا همان ADD یکی از رایج ترین اختلالات در میان کودکان و نوجوانان است. قدرت یادگیری افراد مبتلا به این اختلال در مقایسه با هم سن و سالان آن ها بسیار ضعیف می باشد. لازم به ذکر است که اختلال نام برده در سنین 5 تا 12 سالگی قابل شناسایی است.

اختلال کم توجهی/ بیش فعالی

یکی از متداول ترین اختلالاتی که با مشاوره فردی قابل درمان است، اختلال کم توجهی/ بیش فعالی یا به اصطلاح ADHD می باشد. گفتنی است که این اختلال اغلب در کودکان مشاهده شده و در صورتی که درمان نشود، عوارض و آسیب های آن در بزرگسالی نیز با فرد همراه خواهند بود. اختلال مذکور دارای نشانه ها و علائم متعدد و متنوعی است. روان درمانگر در طی جلسات مشاوره فردی به بررسی این علائم پرداخته و سپس روند درمان را شروع می کند.

اختلالات شخصیتی

اختلالات شخصیتی یکی دیگر از مهم ترین اختلالاتی است که در مشاوره فردی به آن پرداخته می شود. جالب است بدانید که این اختلال شامل موارد متعدد و متنوعی است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. پارانوئید
  2. اسکیزوئید
  3. شخصیت مرزی
  4. شخصیت نمایشی وابسته
  5. وسواس

اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی از آن دسته اختلالات قابل درمان در جلسات روان درمانی فردی است که در بردارنده موارد مختلفی است. اضطراب جدایی، وسواس فکر- عملی، اختلالات خلقی و فوبیا نمونه هایی از موارد مرتبط به این اختلال هستند.

افسردگی، اعتیاد و سکس تراپی

لازم به ذکر است که افسردگی، اعتیاد و سکس تراپی سه مقوله کاملا جدا در مشاوره فردی بوده و هر یک به صورت جداگانه مورد بررسی و درمان قرار می گیرند. اعتیاد و اختلالات جنسی در مشاوره فردی به راحتی قابل تشخیص و درمان می باشد. افسردگی که شامل افسردگی پس از زایمان، افسردگی خویی و افسردگی ماژور است، در جلسات مشاوره روان درمانی فردی مورد بررسی و پس از آن تحت درمان قرار می گیرد.

مشاوره ترک اعتیاد

برای پشت سر گذاشتن بحران ترک اعتیاد، بهتر است که قبل از اقدام به ترک آن، به یک مشاوره ترک اعتیاد مراجعه کنید. مشاوره پیش از ترک اعتیاد می تواند در راحت سپری شدن پروسه ی ترک مواد مخدر، بسیار مثمر ثمر واقع شود.

اهداف مشاوره فردی

اهداف مشاوره فردی

اصلی ترین هدفی که در جلسات مشاوره فردی برای تحقق آن تلاش می شود، بهبود، رشد و حرکت درمان جویان به سوی زندگی روانی سالم تر و رفع مشکلات و اختلالات فردی از طریق بحث و گفتگو است. لازم به ذکر است که جلسات روان درمانی فردی مراجع محور بوده و از همین رو از ویژگی ها و تیپ شخصیتی درمان جو تاثیر می پذیرند.

تعداد و زمان جلسات مشاوره فردی

گفتنی است که روند درمان در مشاوره فردی سریعا آغاز می شود. اولین مرحله برای شرکت در این جلسات دریافت نوبت مشاوره روان درمانی است. برای اخذ نوبت می توانید به صورت حضوری به مرکز مورد نظرتان مراجعه نموده و یا به صورت تلفنی نوبت مشاوره دریافت کنید.

مرحله بعدی مربوط به تکمیل اطلاعات فرم مشاوره فردی است. اطلاعات موجود در این فرم عبارتند از:

مشخصات مراجعه کننده

سابقه مشکلات روانی

هدف مراجعه کننده از مراجعه به مرکز مشاوره

مرحله سوم هدایت مراجعه کننده به دفتر مشاوره به منظور بحث و گفتگو برای حل مشکلات و اختلالات می باشد. در جلسه نخست مشاور به مراجعه کننده فرصت صحبت داده و از طریق گوش دادن به حرف های او به شناسایی مشکلات وی می پردازد. جلسات بعدی به حل مشکلات شناسایی شده اختصاص پیدا می کنند.

نحوه برگزاری جلسات مشاوره فردی

لازم به ذکر است که جلسات مشاوره فردی بر اساس برنامه ریزی و توافقی که پیش تر میان مشاور و مراجعه کننده صورت می پذیرد، در ساعتی مشخص برگزار می گردند. مشاور در هر جلسه اهدافی را مشخص نموده و بر اساس همان اهداف جلسه را پیگیری می کند. در پایان جلسه نیز به ارزیابی میزان پیشرفت می پردازد.

همه چیز تنها به صحبت کردن ختم نمی شود. مشاور در کنار این بحث و گفتگو، فعالیت های مختلفی همچون گوش دادن به آهنگ، قدم زدن و… را به مراجعه کننده پیشنهاد داده و بدین ترتیب او را برای مقابله با افکار منفی، استرس، آسیب پذیری و… آماده می کند. لازم به ذکر است که این فعالیت ها نقش به سزایی در بهبود روحیه فرد ایفا می کنند.

انواع مشاوره فردی

انواع مشاوره فردی

جالب و در عین حال لازم است بدانید که درمان های متعدد و متنوعی وجود دارند که روان درمانگر در جلسات مشاوره فردی از آن ها بهره می گیرد. هر یک از درمان های مذکور کاربرد خاصی داشته و در پایان دادن به اختلالی خاص اثربخش واقع می شوند. البته در بسیاری از موارد روان درمانگر برای دستیابی به نتیجه مطلوب به استفاده از روش های تلفیقی درمان روی می آورد.

به عنوان یکی از محبوب ترین و موثرترین روش های درمان استفاده شده در مشاوره روان درمانی فردی می توان به درمان شناختی رفتاری یا CBT اشاره کرد. این روش درمانی به درمان جویان کمک می کند که ارتباط موجود میان افکار، احساسات و رفتارهایشان را کشف کرده و پس از آن نسبت به جایگزینی الگوهای تفکر مثبت با الگوهای منفی اقدام نمایند. بر اساس یک اصل مهم در درمان شناختی رفتاری یک فرد با تفکرات سالم از احساسات مثبت برخوردار بوده و اقدامات سازنده ای را از خود به نمایش می گذارد.

از دیگر رویکردهای موثر موجود در مشاوره فردی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رفتار درمانی دیالیتیکی یا به اصطلاح DBT که تاثیر به سزایی در کنترل استرس و بهبود روابط دارد.

روان درمانی بین فردی یا به اصطلاح IPT که تاثیر شگفت انگیزی در بهبود روابط بین فردی دارد.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد یا به اصطلاح ACT که نقش مهمی در افزایش آگهی از افکار و احساسات فردی ایفا می کند.

درمان هیجان مدار یا به اصطلاح EFT که نقش قابل توجهی در شناخت تاثیر تجارب ناخودآگاه بر رفتار فرد دارد.

مشاوره فردی حضوری یا تلفنی، واتس اپ

کاربران گرامی در سایت ذهن سوم انواع مشاوره های روانشناسی فردی به صورت تخصصی با جدیدترین رویکرد های درمانی انجام می شود از طرق تلفنی یا واتس اپ با ما در ارتباط باشید

Call Now Button