بهترین سن برای استعدادیابی کودکان

سن استعدادیابی کودکان

در این محتوا می خواهیم شما عزیزان را با بهترین سن استعدادیابی در کودکان آشنا کنیم چرا که اغلب کارشناسان معتقدند که بین 3 الی 6 سالگی جزء بهترین زمان برای تشخصی استعداد کودکان می باشد. با انجام تست های روانسناختی و کشف علاقمندی کودک می توان انتظار رشد و درک توانایی حداکثری کودک خود را داشته باشید و هر روز در مسیر موفقیت گام بردارد. اگر هنوز فرصت کافی برای کشف استعداد کودک خود نیافته اید نگران نباشید چرا که در کلینیک ذهن سوم امکان مشاوره استعدایابی برای درک آگاهی و شناخت علایق کودکان شما فراهم می باشد.

کودکان در چه سنی استعداد خود را نشان می دهند؟

معمولا کودکان با هوش و توانایی خوبی به دنیا می آیند و اگر علایق آن ها از همان دوران کودکی کشف شود منجر به رشد و موفقیت آن ها در آینده و نوجوانی خواهد شد. اینکه کودکان در چه سنی استعداد خود را به معرض نمایش می گذارند در هر فردی متفاوت بوده و به نحوه یادگیری و تشویق آن ها بستگی خواهد داشت. در واقع هر چقدر فرزند خود را در زمینه کاری که به آن علاقه دارد حمایت و تشوق کنید ذوق فرصت یادگیری وی در زمینه مورد نظر بیشتر شده و در نتیجه توانایی کودک بیشتر از گذشته خواهد شد.

 

شما به عنوان والدین کوک، در سن 3 الی 6 سالگی متوجه استعداد کودک خود خواهید شد و این سن جزء طلایی ترین زمان ها برای کشف استعداد فرزندان شما می باشد چرا که تمایل آن ها در انجام فعالیت های روزانه به خوبی دیده می شود. البته این را هم بگوئیم که گاهی اوقات استعداد فرزندان شما دیرتر کشف شده و به دوران نوجوانی و حتی بزرگتر ظاهر می شود که در این مواقع نیز دیر نبوده و فرزرند شما باید در مسیر علایق خود گام بردارد.

بهترین دوره استعدادیابی چه زمانی است؟

بهترین زمان استعدادیابی چه زمانی است

همانطور که در موارد بالا نیز گفته شد; کشف استعداد در دوران کودکی بین 3 تا 6 سالگی بسیار مهم می باشد و غالبا نحوه تشخیص آن از طریق تست های مختلفی همچون تست هوش چندگانه گاردنر و کلیفتون صورت می گیرد. در واقع کودکان در این سن شرایط خوبی را برای یادگیری درک علایق آن ها مهیا بوده و در این زمینه می توان اقدامات تربیتی متناسب با علایق کودک گام برداشت. به طول مثال اگر فرزند شما به موسیقی علاقه داشته و دز این زمینه از هوش خوبی برخوردار است می توانید او را در کلاس موسیقی ثبت نام کنید.

اهمیت و ضرورت استعدادیابی در دوران کودکی

ضرورت استعدادیابی در دوران کودکی

استعداد موضوعی خدادادی بوده و گاها ممکن است در سنینن 30 سالگی کشف شوند چرا غالبا توجهی به کشف آن در سنین پائین تر نمی شود. بنابراین استعدادیابی در سن کودکی می تواند بسیار پراهمیت بوده و آینده کودک را در سنین بالاتر درخشان تر کند چرا که در مسیر علایق خود گام بر می دارد. شاید ندانید اما باید بگویئم که هر فردی تنها از یک استعداد برخوردار نبوده و می توان انتظار داشت که در بین 34 هوش خارق العاده, هر فردی از چندین مورد آن به صورت خدادادی برخوردار باشد. به طور مثال; فرض کنید که فرزند شما در ریاضی و هنرهای رزمی و…. استعداد داشته اما علاقه آن به موسیقی در سنین بالاتر یعنی نوجوانی کشف شود.

به همین خاطر اهمیت مرکز استعدادیابی کودکان برای کسف علایق می تواند بسیار کمک کننده بوده و به بیانی دیگر گام های بزرگی برای پیشرفت فرزندتان در زندگی فراهم شود.

روش های کشف استعداد کودکان

استعداد و علایق کودک را می توان از راه های متنوعی همچون بازی کردن و عملکرد آن ها کشف کرد اما بهترین روش امروزی برای کشف استعداد کودکان استفاده از تست های هوش می باشد. تست هالند در سنین 3 الی 8 سالگی برای تشخیص نوع شخصیت کودک صورت می گیرد و تست بعدی که به نام هوش چندگانه گاردنر معروف است برای تشخیص توانایی های کودک می باشد.

نکته مهمی که در اینجا باید به آن اشاره داشته باشیم این بوده; باهوش بودن یا نبودن کودک ربطی به میزان ضریب هوشی فرزندتان نداشته و طبق نظریه جناب آقای گاردنر, هوش پائین کودک ربطی به میزان توانایی در ضریب هوشی او نداشته و گاها توانایی کودک در هوش های دیگر تجلی پیدا می کند.

به اشتراکی بگذارید:

شروع جلسه مشاوره

شما در جلسه ابتدایی توسط روانشناس خود مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرید متخصص شما با دانش خود یک گزارش از مشکل شما ارائه می دهد و مشخص می شود که فرایند حل مشکل شما چه مقدار زمان خواهد گرفت

شماره همراه دکتر برومند
اینستاگرام دکتر برومند
Call Now Button