روابط فرازناشویانه

روابط فرازناشویانه

رابطه فرازناشویی، پدیده ای است که فارغ از شرایط اقتصادی یا نوع زندگی است. اکثر افراد دور و اطراف ما، قابلیت وارد شدن به یک رابطه فرازناشویانه را دارند. ممکن است دیده باشید فردی که زندگی خوبی دارد و با وجود این، وارد روابط خارج از ازدواج می شود که برای هر کسی تعجب آور است. به چه علت هایی یک فرد به روابط فرازناشویی روی می آورد؟ که در ادامه مقاله به این موضوع می پردازیم.

دلایل روابط فرازناشویانه

دلایلی که برای روابط فرازناشویی می توان نام برد عبارتند از:

دلایل روابط فرازناشویانه

ازدواج کردن زودهنگام

ازدواج امری پسندیده است، اما به زمان خود. افرادی که در سنین پایین ازدواج می کنند، پس از 30 سالگی ثباتی را در زندگی خود تجربه می کنند. این افراد دارای اعتبار و جایگاه اجتماعی مناسبی هستند و در طول این سال ها، یک زندگی مناسب برای خود ساخته اند.

با این حال به علت اینکه آنچنان که باید هیجان های زندگی را تجربه نکرده اند، جمله معروفی می گویند که ما جوانی نکرده ایم و به همین دلیل وارد روابط خارج از چارچوب ازدواج می شوند تا آن هیجان تجربه نکرده را تجربه کنند.

نارضایتی جنسی

یکی از مهم ترین علل روابط فرازناشویانه، نارضایتی جنسی است. غریزه نقش بسیار مهمی در زندگی ما دارد و در صورتیکه غریزه های ما به خوبی ارضا نشوند، نمی توانیم انسانی کامل باشیم. بسیاری از افراد علیرغم عشق و علاقه زیاد به همسر، به علت ارضا نشدن غریزه جنسی خود به روابط فرازناشویانه روی می آورند.

معیارهای اشتباه در ازدواج

افراد ممکن است به دلایل مختلف، با معیارهای اشتباهی ازدواج کنند که دیر یا زود باعث سردی رابطه خواهد شد.

عواملی همچون ازدواج به دلیل موقعیت اجتماعی، ازدواج به دلیل اصرار خانواده، ازدواج بخاطر معیارهای ظاهری، ازدواج بخاطر بالا رفتن سن و ازدواج به علت پول و دارایی طرف مقابل، از جمله دلایلی هستند که می توانند به روابط خارج از عرف منجر شوند.

معیارهای اشتباه به سن مربوط نیستند، ممکن است ازدواجی در 30 سالگی صورت بگیرد اما منجر به روابط فرازناشویانه شود. معیارهای اشتباه، سریعا فرد را پشیمان می کنند و در چنین موقعیتی که فرد زندگی خود را بر باد رفته می داند، به روابط فرازناشویانه روی می آورد تا اندوه خود را جبران کند.

بچه دار شدن

بچه دار شدن باعث پدید آمدن تغییراتی در زندگی شما خواهد شد. بچه دار شدن نباید باعث شود که شما وظایف زن و شوهری خود را به فراموشی بسپرید. در وهله اول و قبل از آنکه پدر و مادر باشید، زن و شوهر هستید و نسبت به یکدیگر وظایفی دارید.

بچه دار شدن نباید باعث شود شما تمام تمرکز خود را روی بچه بگذارید و نسبت به رابطه تان اهمیتی نداشته باشد. مادر شدن جایگاه مقدسی است که نیازمند تلاش فراوان است. با این حال نباید از همسر خود غافل شوید. وقتی این اتفاق می افتد، مرد حس می کند که او مانند قبل برای همسرش اهمیتی ندارد و توجهی نسبت به او نیست. همین اتفاق منجر به ورود مرد به روابطه فرازناشویانه و خیانت می شود.

عدم توانایی برای مواجهه با مشکلات

زندگی بالا و پایین دارد و به قول قدیمی ها، زمین گرد است. اتفاقات شوکه کننده، ممکن است برای هر زوجی بیفتد. این بالا و پایین ها ممکن است رویه زندگی معمولی افراد را تغییر دهند. از مهم ترین اتفاقاتی که ممکن است روی دهند، می توانیم به مواردی چون:

  • اختلافات زناشویی
  • بیمارهای سخت و صعب العلاج
  • مشکلات با خانواده همسر
  • ورشکستگی و مشکلات مالی
  • اتفاقات ناگوار مانند مرگ عزیزان
  • و…

همگی ممکن است منجر به روابط فرازناشویانه شوند. در این موقعیت ها، طرف به دنبال آرامش نسبی و دور شدن از مسئله یا مسائل به وجود آمده است و به همین علت به روابط فرازناشویانه روی می آورد. این خیانت ممکن است خیانت مجازی باشد یا عمق بیشتری داشته باشد. با این حال خیانت مجازی می تواند دریچه ای برای ورود به یک رابطه فرازناشویی کامل باشد.

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی پدیده ای است که بین برخی از زن و شوهرها رخ می دهد. چنین زوج هایی، فقط در یک خانه زندگی می کنند و هیچگونه عشق و ارتباطی با یکدیگر ندارند. بزرگترین عامل پدید آمدن خیانت عاطفی، نداشتن وقت از سوی زن و شوهر برای یکدیگر است.

زوج های شاغل که به سختی کار می کنند، پس از اتمام روز کاری خسته به خانه برمیگردند و نمی توانند به لحاظ عاطفی یک ارتباط خوب داشته باشند. زن و شوهرهایی که رابطه آن ها دچار طلاق عاطفی شده است، با یکدیگر کمتر صحبت می کنند و همین کمتر صحبت کردن باعث بی خبری زوجین از یکدیگر می شود.

نداشتن علایق مشترک

برخی از زوج ها علاقه مشترکی ندارند. اگر زوجین وجه اشتراکی نداشته باشند، هر کدام به دنبال علایق خود می روند و این باعث دوری و عدم سپری وقت کافی برای یکدیگر می شود. به علاوه دنبال کردن علایق غیرمشترک به زوجین فرصت هایی برای آشنایی با افراد جدیدی را می دهد که ممکن است با آن ها به روابط فرازناشویانه روی آورده و مرتکب خیانت شوند.

روابط فرازناشویانه چه پیامدهایی را به همراه خواهد داشت؟

پیامدهایی که برای روابط فرازناشویی می توان نام برد عبارتند از:

رو به سردی نهادن رابطه زن و شوهر

وقتی قادر به ارضای نیازهای عاطفی و جنسی یکدیگر نباشید و از آن طرف هم یک نفر سوم وارد رابطه شما می شود، طبیعی است که رابطه شما سرد می شود. همچنین صحبت کردن کمتر با همسر خود باعث می شود که یک حس وابستگی نسبت به رابطه خارج از ازدواج خود داشته باشید و بدین ترتیب از زندگی مشترکتان دور شوید. این یکی از مشکلات اساسی داشتن روابط فرازناشویانه است.

روابط فرازناشویانه عامل جر و بحث در خانه

رابطه ای که سرد شود، شعله های نفرت و کینه را روشن می کند. وقتی زوجین کمتر با یکدیگر ارتباط داشته باشند، هر موضوع کوچکی می تواند باعث به وجود آمدن یک جر و بحث و جدال در خانه شود. در این حالت تحمل زن و شوهر کمتر می شود و موضوعاتی که در گذشته به راحتی حل و فصل می شدند، حالا به معضلات اساسی خانواده تبدیل می شوند.

آسیب دیدگی فرزندان

به صورت طبیعی، وقتی یکی از والدین کودک درگیر یک رابطه فرازناشویی می شود، توجه کمتری به فرزندان داشته و وقت کمتری برای بچه های خود صرف می کند. به علاوه جنگ و دعواهای همیشگی پدر و مادر ضمن سردی رابطه شان، باعث می شود که آن ها دچار آسیب های روحی شوند. اگر رابطه فرازناشویانه پدر یا مادر لو برود، داستان از این هم پیچیده تر می شود چون در اغلب موارد طلاق تنها گزینه پیش روست و کودکان فشار روحی بالایی را متحمل می شوند که باعث پدید آمدن زمینه مشکلات اعصاب و روان در آینده می شود. پیشنهاد می کنیم مقاله تاثیرات طلاق بر کودکان را مطالعه کنید.

پیشگیری از روابط فرازناشویانه

پیشگیری از روابط فرازناشویانه

ازدواج درست و موفق

اولین و بهتر کاری که می توانید انجام دهید تا از وقوع روابط فرازناشویی جلوگیری کنید، ازدواج با فرد درست است. تفاهم با همسر باعث عدم یکنواختی زندگی مشترک خواهد شد و بدین ترتیب از زندگی خود خسته نمی شوید.

وقتی از زندگی خود خسته نمی شوید به رابطه فرازناشویانه فکر نمی کنید. زندگی با کسی که او را دوست دارید و با یکدیگر تفاهم دارید، باعث افزایش انرژی شما برای ادامه دادن رابطه و جلوگیری از ورود به روابط فرازناشویانه خواهد شد.

به همسرتان کمک کنید و با یکدیگر کارها را انجام دهید

کمک کردن به همسر در منزل یکی از راه های عالی برای جلوگیری از خیانت است. اینگونه احساس شما عمیق تر می شود. یا می توانید کارهای بیرون مانند بانک رفتن را با هم انجام دهید. بسیاری از زوجین فکر می کنند فقط باید وظایف خود را تقسیم کرده و دیگر هیچ کاری انجام ندهند. انجام این کار به ضرر رابطه است و پیشنهاد می شود برای جلوگیری از وقوع رابطه فرازناشویانه، این نکته را رعایت کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله 4 ویژگی یک رابطه سالم را مطالعه کنید تا بر اساس آن رابطه خود را بهبود بخشید.

وقت گذاشتن برای رابطه

می گویند که بدون رنج گنج میسر نمی شود و در یک رابطه رنج همان وقتی است که برای رابطه می گذارید و گنج، پایداری این رابطه است. حتی اگر به شدت به یک دیگر علاقمندید نیز باید وقت کافی برای رابطه خود بگذارید. یکی از توجیهات زوج هایی که به سراغ روابط فرازناشویی می روند، این است که همسرشان زمان کافی به رابطه آن ها اختصاص نمی دهد و همین مورد باعث شده که به این کار روی آورند. بین کار، تحصیل و سایر جنبه های زندگی خود با وقت گذاشتن برای رابطه خود و همسرتان، تعادل برقرار کنید.

کمک گرفتن از مشاور خانواده

به هنگام رخ دادن روابط فرازناشویانه، مشاور خانواده در مواردی همچون بروز اختلافات بین زن و شوهر یا خیانت به شما کمک می کند تا اختلافات خود را کنار گذاشته، رابطه خود را ترمیم کنید یا به بهترین چاره برای داشتن یک زندگی بهتر بیندیشید.

مشاور در حل مشکلات زناشویی چه نقشی دارد؟

یکی از مهم ترین دلایل شکل گرتفن روابط فرازناشویانه، مشکلات بین زوجین است که دیر به حل آن ها اندیشیده ایم. در اغلب موارد زن و شوهر بلد نیستند که به صورت اصولی به حل اختلافات خود بپردازند. فراموشی جدال ها و جر و بحث هایی که به دلیل اختلاف به وجود آمده است پاک کردن صورت مسئله است و راه حل اصولی آن.

انباشت این مشکلات روی هم خطر خیانت طرفین به یکدیگر را بالا می برد و باعث وقوع روابط فرازناشویانه می شود. در چنین زمانی است که مشاور به شما کمک می کند مشکلات خود را ریشه یابی کرده و از راه درست برای حل آن ها اقدام کنید.

به اشتراکی بگذارید:

شروع جلسه مشاوره

شما در جلسه ابتدایی توسط روانشناس خود مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرید متخصص شما با دانش خود یک گزارش از مشکل شما ارائه می دهد و مشخص می شود که فرایند حل مشکل شما چه مقدار زمان خواهد گرفت

شماره همراه دکتر برومند
اینستاگرام دکتر برومند
Call Now Button