درمان خیانت

درمان خیانت

در این مقاله از ذهن سوم با شما در مورد درمان خیانت صحبت می کنم چرا که خیانت یکی از معضلاتی است که در برخی از روابط رخ می دهد و نه تنها رابطه بین افراد را شکرآب می کند، بلکه مشکلات دیگری همچون تاثیرات مخرب روی سلامت اعصاب و روان افراد را با خود به همراه دارد. مهم ترین کاری که پس از خیانت باید انجام داد، درمان مشکلات روحی است. چون مشکلات روحی در وهله اول اعتماد به نفس شما را می گیرد و در ادامه باعث بروز بیماری هایی همچون افسردگی می شود که تاب و توان رسیدگی به کار و زندگی را می گیرد.

در صورتی که شریک عاطفیتان، از اعتماد شما سوءاستفاده کرده و مرتکب کاری شده که موجب رنجیدن شما شده باید کارهایی را انجام دهید تا با سلامت کامل، از این مانع عبور کنید. سوالی که مطرح است این است که آیا می توان شریک عاطفی خود را به دلیل ارتکاب خیانت بخشید؟ این بستگی به شخصیت شما و عملی دارد که شریکتان مرتکب شده است.

راهکارها و اقدامات برای درمان خیانت

درمان خیانت راهکارهای درمان خیانت

بررسی عمق رابطه

اولین قدم برای درمان خیانت بررسی است. باید به عمق رابطه فکر کنید و آن را مورد بررسی قرار دهید. مهم نیست که در اوایل رابطه چقدر با هم صمیمی بودید یا قبلا چه رابطه عمیقی با هم داشتید. مهم این است که در موقع خیانت، رابطه شما چقدر عمیق بوده است. پس از بررسی صمیمیت و عمق رابطه، حسی که نسبت به او داشته اید و او به شما داشته است، اینکه در حال حاضر این رابطه شکسته شده و خود آن شخص چقدر برایتان اهمیت دارد، به شما کمک می کند تا شریک عاطیفتان را در زندگی خود نگه دارید یا رابطه را تمام کنید و دور آن فرد را برای همیشه خط بکشید.

درمان خیانت: به خود وقت دهید

این مشکلی است که باعث صدمی روحی و گیجی افراد می شود. هرگونه اقدام عجولانه ممکن است در آینده به ضرر شما تمام شود. بهترین کاری که در قدم اول می توانید انجام دهید، وقت دادن به خود است. برای درمان خیانت مدتی از شریک عاطفی خود دور بمانید.

به او زنگ نزنید، پیامک ندهید و اکانت های او در شبکه های اجتماعی را چک نکنید. این بی توجهی شما، شریک عاطفیتان را به فکر فرو می دارد و او قدر شما را می داند. ضمن اینکه وقتی با او در ارتباط نباشید، احساسات شما به مرور زمان فروکش خواهند کرد و پس از مدتی آرام تر خواهید شد. 

در این زمان می توانید با مشغله فکری کمتری این مسئله را حل کنید. البته نکته حائز اهمیت این است که باید به این راهکار، به عنوان اقدامی کوتاه مدت بنگرید. در صورتی که دوری شما بیش از حد طول بکشد، ممکن است قضیه پیچیده تر شود. وقتی ما در حالت روحی مناسبی نیستیم، همانند باز بودن شعله گاز است. تماس با فردی که خیانت کرده، مانند یک کبریت یا فندک خواهد بود که با یک جرقه همه چیز را شعله ور کرده و می سوزاند. به این علت که احساسات از منطق قوی تر هستند.

وقتی رابطه خود را با شریک عاطفیتان قطع می کنید، او سعی می کند با شما تماس بگیرد. لازم نیست تماس های او را بی پاسخ بگذارید. بهتر است صریحانه به وی بگویید، قصد دارم برای مدتی تنها باشم تا در مورد اتفاق رخ داده فکر کنم. این وظیفه اوست که به خواسته شما احترام بگذارد و اگر این کار را انجام نداد، وظیفه اش را به او گوشزد کنید. پس از گذشت مدتی، احساسات شما کمرنگ می شوند و خشمتان فروکش می کند. حالا می توانید درباره آینده این رابطه و درمان خیانت تصمیم درست تری بگیرید. 

حال نوبت تامل است

هنگامیکه مدتی تنها بودید و احساستان مانند روزهای اول آزاردهنده نبود، باید شروع به تفکر درباره موضوع کنید. در روزهای اولیه، خشم بسیاری وجود انسان را دربرمیگیرد. با گذشت زمان منطق پررنگ تر شده و مانند روزهای اول احساساتی نپخته و نسنجیده نداریم.

به هنگام تامل و تفکر باید به یک موضوع مهم بیندیشید. خیانت عواقب طولانی مدت بسیاری دارد و شما باید به این موضوع فکر کنید که با انجام چه رفتارهایی می توان از بروز شرایطی مشابه در آینده جلوگیری کنید. البته متخصصین روانشناسی توصیه می کنند از فکر کردن به دلایل وقوع خیانت بپرهیزید. چرا که انجام این کار شما را در گذشته نگه می دارد و اجازه نمی دهد در حال زندگی کنید و به آینده ای که در پیش رویتان قرار گرفته است فکر کنید.

فکر کردن به گذشته و دلایل وقوع خیانت همچنین از این حیث کار درستی نیست که موجب ایجاد ذهنیت “من یک قربانی هستم” در شما شود. وقتی این اتفاق می افتد، شما خودتان را مقصر این اتفاق می دانید در حالیکه اینطور نیست.

به جای این کار بهتر است هنگامیکه کمی آرام تر شدید، برای درمان خیانت به این فکر کنید که در این زمان احساس من چیست و منطق من چه می گوید؟ بهترین انتخاب برای رهایی از این مانع چیست و اگر با دید بلند مدت چندین ساله به این انتخاب ها بنگریم، در آن زمان این چه اهمیتی خواهد داشت.

چنین تفکراتی را حرکت رو به جلو می دانیم که به ما کمک می کنند با این مسئله راحت تر کنار آمده و تصمیماتی بهتر اتخاذ کنیم که درمان خیانت را بهتر می کند.

درمان خیانت: صحبت با یک آشنا

انسان موجودی اجتماعی است. این ویژگی بیولوژیکی انسان به او کمک می کند تا در شرایط سخت با دیگر همنوعان خود صحبت و همفکری کند. یکی از مهم ترین راهکارهای درمان خیانت، صحبت با یک آشنای صمیمی است که به شما ثابت شده است.

ممکن است پس از خیانت به همه حس بدی داشته باشید، اما حقیقت این است که همه افراد در صدد خیانت یا ضربه زدن به شما نیستند. با یک آشنا مانند اعضای خانواده، دوست، یک شخصیت علمی یا مذهبی ثابت شده یا همکار صمیمی صحبت کنید.

نکته مهم انتخاب فردی است که قصد صحبت با او را دارید. او باید نسبتا بی طرف باشد. چون اگر با شما همسو باشد، نمی تواند بهترین راهکار را برای درمان خیانت پیشنهاد کند.

نکته دیگر بلوغ منطقی و احساسی طرف مقابل شماست. او نباید رفتاری داشته باشد که موجب عصبانیت شما یا برافروخته شدن آتش انتقام یا عمیق تر شدن زخم شما شود. اگر چنین فردی را نمی شناسید که به شما کمک کند، می توانید از مشاوران خانواده که به صورت تخصصی در زمینه خیانت فعالیت می کنند کمک بگیرید.

درمان خیانت: مقاومت در برابر حس انتقام جویی

یکی از رفتارهای بالغانه ای که می بایست پس از خیانت برای درمان خیانت انجام دهید، کنار گذاشتن حس انتقام جویی است. کینه آتشی فروزان دارد که منطق را از شما می گیرد و ممکن است باعث شود دست به رفتارهایی بزنید که جبران ناپذیر و با عواقب بسیار بد خواهند بود همچون ضربات فیزیکی، مالی یا خیانت متقابل.

هرچند در زشت بودن رفتار طرف مقابل هیچگونه شکی نیست. با این حال انتقام جویی بیشترین ضربه را به روح شما وارد خواهد کرد. بهتر است با انجام رفتارهای بالغانه و نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره کردیم، به گونه ای رفتار کنید تا آینده بهتری در انتظارتان باشد.

بررسی علل خیانت

یکی دیگر از تکنیک های موثر در بهبود حال روحی شما پس از خیانت و مشخص شدن تکلیف نهایی رابطه، بررسی علت هایی است که موجب رخ دادن این اتفاق شده است. می توانید کوتاه و به گونه ای که درگیر شدن با گذشته به شما آسیب بیشتری وارد نکند، به علت های آن فکر کنید. آیا بی احتیاطی شما یا طرف مقابل بوده است؟ آیا ناشی از سرد شدن رابطه بوده است؟ ریشه این خیانت عاطفی بوده یا یک هوس ناشی از تمایلات جنسی زیاده خواهانه؟ و سوالاتی از این قبیل.

برای درمان خیانت یک فرصت دیگر به او بدهید

فرصت دوباره برای درمان خیانت

اگر در نهایت به این نتیجه رسیدید که شریک عاطفی شما استحقاق یک بار بخشش و یک فرصت دیگر را دارد، می توانید آن را انجام دهید. این موضوع عوامل متعددی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به شخصیت شما، ارزشی که برای رابطه قائل هستید، پشیمانی طرف مقابل و… اشاره کرد.

با این حال از این نکته غافل نشوید که آیا طرف مقابل شما برای اولین بار این کار را کرده یا چندین بار است که به شما خیانت می کند. در صورتی که او به دفعات به شما خیانت کرده، احتمال خیانت او در آینده نیز بالاست و بهتر است با دقت عمل بیشتری به ماندن در این رابطه یا حذف این آدم از زندگی خود بیندیشید و رفتار کنید.

نتیجه گیری

موردی که به عنوان نتیجه گیری قصد داریم به آن اشاره کنیم این است که کنار آمدن با مسئله خیانت و درمان خیانت، کار ساده و سریعی نیست. بلکه می بایست به دنبال راه حلی میان مدت و طولانی مدت برای کنار آمدن با این مسئله و همچنین ترمیم رابطه یا پایان دادن به رابطه باشید. پس مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید، زمان سپری کردن است که اساسی ترین رکن درمان خیانت است.

یک جمله دوست داشتنی این است که گذر زمان بزرگترین مشکلات بشریت را حل می کند. به علاوه نیاز به تلاش بیشتر دارید تا با شوک اولیه خبردار شدن از این ماجرا کنار آمده و خروش احساسات خود را کنترل کنید. هرگونه کار عجولانه می تواند عواقب ناخوشایند و بعضا جبران ناپذیری داشته باشد. برای درمان خیانت لازم است صبور باشید.

ممکن است هیچ وقت نتوانید با این ماجرا کنار بیایید اما در نهایت به یک تجربه ناخوشایند تبدیل خواهد شد که از شما انسانی محکم تر می سازد. همچنین می توانید از مشاوره آنلاین روانشناسی استفاده کنید.

به اشتراکی بگذارید:

شروع جلسه مشاوره

شما در جلسه ابتدایی توسط روانشناس خود مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرید متخصص شما با دانش خود یک گزارش از مشکل شما ارائه می دهد و مشخص می شود که فرایند حل مشکل شما چه مقدار زمان خواهد گرفت

شماره همراه دکتر برومند
اینستاگرام دکتر برومند
Call Now Button