تنبیه کودک از نظر روانشناسی

تنبیه کودک در روانشناسی

تصمیم گیری در مورد نحوه تنبیه کودک از نظر علم روانشناسی می تواند یکی از سخت ترین کارهای پدر و مادرها باشد و حتی والدین کودکانی که عموماً رفتار خوبی دارند، ممکن است هنگام تلاش برای تنبیه یک کودک نوپا یا یک نوجوان بداخلاق، دچار آسیب شوند. در این مقاله با بهره وری از صحبت های روانشناسان مطرح دنیا، مؤثرترین تکنیک‌ها برای ایجاد رفتاری که والدین می‌خواهند را توضیح می دهیم. 

دلایل تنبیه کودک

معمولاً می توان به سه معیار نگاه کرد و اولین مورد از اینها نقص است. نقص یا اختلال به این معنی است که به نحوی عملکرد آن ها در موقعیت های روزمره مشکل ساز است و این در مورد تمام اختلالات روانپزشکی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان صادق است. در مورد کودک، عملکرد در مدرسه و در روابط با همسالان ممکن است شروع به ضعیف شدن کند. پس اختلال یکی از معیارها خواهد بود. آیا کودک در عملکرد روزانه اختلال دارد؟

مورد دوم عدم مدیریت است. والدین و معلمان انواع کارها را برای مدیریت کودک انجام می دهند و معمولاً این کارها بسیار خوب است. و اگر آنها کار نمی کنند و اکنون کودک قابل کنترل نیست، در حال حاضر، احتمالاً به برخی مداخلات و کارهای حرفه ای نیاز است.

ما ارائه کننده خدمات روانشناسی هستیم. می توانید از طریق شماره تماس قرار داده شده در پایین سایت با ما تماس بگیرید و نوبت مشاوره را برای خود و فرزندتان رزرو کنید. دکتر در اولین جلسه و پس از بررسی های لازم، نقشه راه، میزان دفعات مراجعه و بینش کلی از نتیجه را اعلام خواهد کرد.

معیار نهایی مربوط به آسیب یا خطر است و این به این واقعیت اشاره دارد که کودک ممکن است برای خود یا دیگران خطرناک باشد. به عنوان مثال، در بین بچه ها گاهی اوقات یک کودک بچه کوچک تری را زمین می اندازد یا به آنها سیلی می زند یا به شکلی غیرمعمول به حیوانات آسیب می زند.

اشتباه بزرگ: کتک زدن کودکان

علم ما شواهد شگفت انگیزی دارد. کتک زدن متوسط ​​تا شدید، کودک را در معرض خطر زیادی برای اختلال در عملکرد تحصیلی، سلامت جسمی و مشکلات روانی قرار می دهد. این چقدر جدی است؟ اگر پایدار باشد و استرس روی کودک وجود داشته باشد، اکنون می دانیم که خشونت در خانه، از جمله تنبیه بیش از حد، می تواند سیستم ایمنی کودک را به طور دائمی تغییر دهد. و هنگامی که کودک بزرگ می شود، احتمال مرگ او بر اثر سرطان، بیماری قلبی و بیماری مزمن تنفسی در نتیجه استرس اولیه در خانه بیشتر است.

در حال حاضر ما در مورد تنبیه بدنی بسیار می دانیم که نه باعث ایجاد رفتار می شود و نه رفتار را خیلی خوب تغییر می دهد. شما هر چقدر هم یک کودک را کتک بزنید تا او اصلاح شود، رفتارهای بدش برمیگردد. بنابراین کتک زدن یا ضربه زدن یا تکان دادن یا فریاد زدن باعث می شود کودک همین الان رفتار خود را متوقف کند و این باعث می شود والدین طوری رفتار کنند که گویی موثر است. اما در واقع چیزی را تغییر نمی دهد. بنابراین ما اکنون از علم این را می دانیم که آنچه مورد نیاز است آموزش رفتارهایی است که می خواهید.

تنبیه کودک از نظر روانشناسی

روش های تنبیه کودک از نظر روانشناسی

روش های زیادی برای تنبه کودکان از نظر روانشناسی وجود دارد که موارد زیر را می توان نام برد:

توجه مثبت در مقابل توجه منفی

بچه ها مشتاق توجه هستند و هر طور که بتوانند آن را به دست خواهند آورد. اساساً، هر کودک یک “لیوان توجه” دارد که باید هر روز پر شود. توجه مثبت به سرعت فنجان را پر می کند. توجه منفی نیز فنجان را پر می کند، اما زمان زیادی طول می کشد، که در نهایت برای والدین و کودک بسیار خسته کننده و استرس زا است.

منظور از توجه منفی و مثبت چیست؟ توجه مثبت عبارت است از تحسین فرزندتان برای زمانی که او رفتار خوبی دارد و کارهایی را که شما می خواهید انجام می دهد. این می تواند یک “کار خوب” ساده به نظر برسد. یا می تواند خاص باشد، مانند «از اینکه اتاقتو تمیز کردی ممنونم؛ این عالیه!”. تحقیقات نشان می‌دهد که توجه مثبت باعث افزایش رفتار مثبت می‌شود. همچنین انگیزه درونی فرزندتان را برای انتخاب خوب افزایش می دهد.

توجه منفی می تواند بیان منفعلانه-پرخاشگرانه یا سخنان کوتاه، فریاد زدن، درگیر شدن در مشاجره و غیره باشد. این معمولاً تأثیر منفی بر رشد اجتماعی و عاطفی کودک دارد. توجه منفی همچنین می تواند توجه به موقعیت های منفی باشد. برای مثال، اگر هر بار که فرزندتان اسباب‌بازی را پرت می‌کند، او را کنار می‌گذارید، با او صحبت می‌کنید، او را در آغوش می‌گیرید، به او اطمینان می‌دهید، ممکن است در واقع در ذهن او، همان رفتاری را که می‌خواهید او انجام ندهد را تقویت کنید. اگر هدف فرزند شما جلب توجه شماست، پس آن هدف محقق شده است.

عواقب و پاداش

اغلب والدین در نتیجه رفتار بد، چیزهایی را از فرزندان خود می گیرند. این گاهی اوقات می تواند بسته به چیزهای مختلفی، از جمله آنچه که برداشته می شود و سطح انگیزه کودک برای بازگرداندن کالا یا فعالیت محدود شده موثر باشد. اما، تعدادی از عوامل وجود دارد که می تواند اثربخشی پیامدهای منفی را کاهش دهد.

مجدداً، این تحقیق نشان می دهد که ارائه تقویت مثبت برای یک کار به خوبی انجام شده تأثیرگذارتر از پیامدهای منفی برای رفتار ضعیف است.اگر بتوانید از همان ابتدا به فرزندتان پاداش یا مشوق هایی برای انتخاب درست بدهید، اغلب اوقات می توان از رفتار منفی اجتناب کرد.

تایم اوت

تایم اوت زمانی است که فرزند شما از جایی که رفتار نادرست اتفاق افتاده حذف می شود. فرزند شما از همه چیزهای سرگرم کننده دور است. در تایم اوت هیچ توجهی به او نمی شود. او نمی تواند با پدر و مادرش یا شخص دیگری ارتباط برقرار کند. تایم اوت خسته کننده است. تایم اوت برای تغییر رفتارهای مشکل ساز عمل می کند زیرا کودکان معمولاً دوست ندارند خسته شوند.

تایم اوت البته برای همه رفتارهای نادرست استفاده نمی شود. برخی از رفتارها مانند گریه یا ناله را می توان نادیده گرفت. پرت کردن حواس کودک با یک اسباب بازی یا یک آهنگ می تواند به پیشگیری یا توقف رفتار نادرست کمک کند. رفتارهایی که نمی توان آنها را نادیده گرفت یا با حواس پرتی تغییر جهت داد، باید عواقبی به دنبال داشته باشد که جلوی رفتار نادرست را بگیرد.

8 روش تنبیه کودک به طور صحیح از نظر روانشناسی

  1. نشان بدهید و بگویید. با گفتار و رفتار آرام به کودکان حق از نادرست را بیاموزید. الگوهایی از رفتارهایی که دوست دارید در فرزندان خود ببینید.
  2. محدودیت ها را تعیین کنید. قوانین واضح و ثابتی داشته باشید که فرزندانتان می توانند از آنها پیروی کنند. حتماً این قوانین را با عباراتی که برای سن آنها قابل درک است توضیح دهید.
  3. کارهای بد را با آرامش و قاطعیت عواقب آن را در صورت عدم رفتار توضیح دهید. به عنوان مثال، به او بگویید که اگر اسباب‌بازی‌هایش را برنمی‌دارد، آن‌ها را برای بقیه روز کنار می‌گذارید. برای پیگیری فورا آماده باشید. با پس دادن آنها پس از چند دقیقه تسلیم نشوید. اما به یاد داشته باشید، هرگز چیزی را که فرزندتان واقعاً به آن نیاز دارد، مانند یک وعده غذایی، از او نگیرید چون تاثیر معکوس خواهد داشت.
  4. آنها را بشنوید. گوش دادن مهم است. اجازه دهید فرزندتان قبل از کمک به حل مشکل، داستان را تمام کند. مراقب مواقعی باشید که رفتار نادرست الگویی دارد، مثلاً اگر فرزندتان احساس حسادت می کند. با فرزند خود در مورد این موضوع صحبت کنید نه اینکه فقط عواقب آن را بیان کنید.
  5. توجه خود را به آنها معطوف کنید. قوی‌ترین ابزار برای نظم و انضباط مؤثر، توجه است. برای تقویت رفتارهای خوب و دلسرد کردن دیگران. به یاد داشته باشید، همه کودکان توجه والدین خود را می خواهند.
  6. خوب بودن رفتارهایشان را به آنان بفهمانید. کودکان باید بدانند چه زمانی کار بدی انجام می دهند و چه زمانی کار خوبی انجام می دهند. به رفتار خوب توجه کنید و به آن اشاره کنید و موفقیت و تلاش های خوب را تحسین کنید. خاص باشید (مثلاً “وای، کار خوبی کردی که آن اسباب بازی را کنار گذاشتی!” ).
  7. بدانید چه زمانی پاسخ ندهید. تا زمانی که کودک شما کار خطرناکی انجام نمی دهد و برای رفتار خوب توجه زیادی به او می شود، نادیده گرفتن رفتار بد می تواند راهی موثر برای جلوگیری از آن باشد. نادیده گرفتن رفتار بد همچنین می تواند پیامدهای طبیعی اعمالشان را به کودکان بیاموزد. به عنوان مثال، اگر کودک شما به عمد کوکی های خود را رها کند، به زودی دیگر کلوچه ای برای خوردن نخواهد داشت. اگر اسباب بازی خود را پرتاب کند و بشکند، نمی تواند با آن بازی کند. طولی نمی کشد که او یاد می گیرد که کلوچه هایش را رها نکند و با احتیاط با اسباب بازی هایش بازی کند.
  8. برای دردسر آماده باشید. برای موقعیت هایی که ممکن است فرزندتان در رفتار مشکل داشته باشد از قبل برنامه ریزی کنید. آنها را برای فعالیت های آینده و اینکه می خواهید چگونه رفتار کنند آماده کنید.
تنبیه کودک

نتیجه گیری و پایان

تنبیه های سنتی مانند تنبیه بدنی نه تنها کارساز نیستند، بلکه می توانند باعث بروز مشکلات اضافی همچون بیماری های روحی و جسمی برای کودک در ادامه زندگی اش شوند. اما تنبیه های منطقی و روانشناسی که توسط علم تایید شده اند کار می کنند و می توانند به شما در مدیریت و کنترل رفتارهای فرزندتان کمک کنند.

در صورتیکه نیازمند دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره هستید، می توانید با ما تماس بگیرید و پس از بررسی های اولیه نوبت خود را رزرو کنید تا توسط متخصصین حرفه ای و مجرب ما ویزیت شوید. در جلسه اول کلیه توضیحات لازم، شامل میزان جلسات مراجعه و بینش کلی از نتیجه به شما ارائه خواهد شد.

به اشتراکی بگذارید:

شروع جلسه مشاوره

شما در جلسه ابتدایی توسط روانشناس خود مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرید متخصص شما با دانش خود یک گزارش از مشکل شما ارائه می دهد و مشخص می شود که فرایند حل مشکل شما چه مقدار زمان خواهد گرفت

شماره همراه دکتر برومند
اینستاگرام دکتر برومند
Call Now Button