در مقابل خیانت شوهر چه کنیم؟

در مقابل خیانت شوهر چه کنیم؟

بهبود رابطه پس از خیانت شوهر یکی از موضوعات حساس است که در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم که در مقابل خیانت شوهر چه کنیم؟ خیانت انواع مختلفی دارد که همه آن ها خطرناک هستند. خیانت در واقع باعث نابودی اعتماد در رابطه شما و روابط شما را از پایه و اساس متلاشی می کند. تحقیقات نشان می دهد که 50 درصد ازدواج ها نوعی خیانت را تجربه می کنند.

تعریف بهبود رابطه پس از خیانت شوهر

درمان خیانت شوهر شامل فرایندی است که در طی آن با یک برنامه منظم، ذهنیت شما و بخش عاطفی مغزتان بهبود خواهد یافت و با استفاده از آن برنامه، به یک وضعیت روحی و فیزیکی بهتر دست پیدا خواهید کرد. بهبود رابطه پس از خیانت فرایندی زمان بر است که حدود 6 ماه تا دو سال طول می کشد و فرایندی سخت است. اما زوج هایی که دارای شفقت، فروتنی و سرسختی هستند، درمان خیانت شوهر امری میسر است. پیشنهاد می کنیم مقالات زیر را مطالعه کنید تا خودتان را بیشتر دریابید و حالتان بهتر شود.

انواع مختلف خیانت در زندگی زناشویی

خیانت انواع مختلفی دارد. یک رابطه عاطفی با فردی غیرهمسر تا رابطه جنسی با فردی دیگر، همه خیانت هستند.

خیانت عاطفی

خیانت عاطفی به موقعی گفته می شود که شما نوعی وابستگی عاطفی نامناسب با شخص غیرهمسر برقرار می کنید و آن فرد بهترین دوست شما شده و همه چیز زندگیتان را با او به اشتراک می گذارید. در این حالت شما به وی وابستگی احساسی پیدا کرده و عاشقش می شوید.

خیانت جنسی

خیانت جنسی موقعی است که شما با فردی غیرهمسر خود رابطه جنسی برقرار می کند. درمان خیانت عاطفی از آن جهت که همسر شما به فرد دیگر وابستگی عاطفی پیدا کرده، کار دشوارتری است. همچنین وقتی همسر شما خیانت عاطفی می کند، وابستگی بالایی نسبت به شخص سوم (شخص خائن) دارد و به همین علت درمان آن سخت تر است. اما در خیانت جنسی وابستگی بالایی وجود ندارد.

به دلیل درد شدیدی که به دلیل خیانت شوهر رخ می دهد، ممکن است کنترل خود را از دست بدهید و دچار علائمی مشابه اختلال استرس پس از سانحه شوید. اما در نظر داشته باشید که این همیشگی نیست و بزودی بهتر خواهید شد.

راه های مقابله با خیانت همسر

در ادامه مراحلی را با یکدیگر مرور خواهیم کرد که به شما کمک می کنند، رابطه خود را پس از خیانت شوهر ترمیم کنید. همچنین برای دریافت مشاوره آنلاین روانشناسی می توانید به لینک درج شده مراجعه کنید و با متخصصین وبسایت ما تماس بگیرید.

قطع ارتباط

اگر شما همسر فردی هستید که به شما خیانت کرده است، پس از اطلاع از خیانت شوهر خود، اولین کاری که باید انجام دهید این است که از او بخواهید تمامی تماس ها و ارتباط های خود با معشوقه اش را قطع کند.

اگر او از این کار سرپیچی کرد، بهترین راه افشای رابطه خائنانه همسرتان برای اعضای خانواده و نزدیکانتان است. این کار باعث می شود به او فشاری وارد شود تا از رابطه نامشروع خود دست بکشد.

در نقطه مقابل، اگر شما به همسرتان خیانت کرده اید، اولین کاری که باید انجام دهید قطع رابطه با فردی است که با او رابطه دارید. وقتی شما با فرد دیگری رابطه داشته باشید و او نیازهای عاطفی و جنسی شما را ارضا کند، در مغز شما دوپامین ترشح می شود که عامل ایجاد خوشحالی و سرخوشی است.

این باعث ایجاد اعتیاد به خیانت می شود و ممکن است شما بارها و بارها به این کار دست بزنید. پس اولین کار این است که ارتباط خود را قطع کنید.

اشتراک تمام حساب ها

اگر قربانی خیانت شوهر هستید، باید از او بخواهید که تمامی حساب های شبکه های اجتماعی خود را با شما مشترک کند. این کار باعث می شود اعتمادی که از شما سلب کرده آهسته آهسته برگردد و همچنین قطع ارتباط او را زیر نظر داشته باشید. اگر از این کار امتناع کرد به احتمال زیاد قصد دارد با نفر سوم در ارتباط باشد. در این حالت باید موضوع را با خانواده و نزدیکان مطرح کنید تا بر او فشار ایجاد کنید. در صورت امتناع دوباره بهتر است مدتی را جدا از او زندگی کنید تا او مجبور به انجام این کار شود.

اگر شما به همسر خود خیانت کرده اید، اشتراک تمامی حساب ها با همسر خود را مطرح کنید. در این حالت شما حسن نیت خود در قطع رابطه و فراموشی نفر سوم را نشان می دهید و اعتماد همسر خود را جلب می کنید. این کار همچنین در زوج هایی که خیانتی مابین آن ها صورت نگرفته نیز به علت ایجاد شفافیت و اعتماد بیشتر توصیه می شود.

نشان دادن ندامت و پشیمانی

در مرحله بعد باید از صمیم قلب از خیانتی که در حق همسرتان کرده اید پشیمان باشید و این پشیمانی قلبی را به همسرتان نشان دهید. بیخیالی نسبت به خیانتی که در حق همسرتان روا داشته اید باعث بهبود و درمان خیانت نخواهد شد.

فردی که مرتکب خیانت شده باید مسئولیت این کار خود را بپذیرد. چراکه حتی اگر نیازهایتان ارضا نمی شد، حق عهدشکنی با همسر و خیانت در حق او را نداشتید. پشیمانی قلبی از این رو مهم است که بدون پشیمانی، بخشش شما از سوی شریک زندگی تان تقریبا غیرممکن است.

درمان دردهای به وجود آمده در خیانت

باید دردهای خود را بیان کنید. پس از خیانت، هر دو زوج دچار دردهای روحی بسیاری می شوند. همسری که قربانی خیانت شده است دچار صدمات زیادی می شود به این علت که شریک زندگی اش به او خیانت کرده است. همچنین زوج خائن نیز صدماتی خواهد دید چون به هر حال در نتیجه به وجود آمدن مشکلاتی در رابطه به خیانت روی آورده است. بهترین کار برای درمان دردهای خیانت مراجعه به مشاور خانواده و بهره وری از صحبت هایی اوست.

صحبت درباره جزئیات خیانت

صحبت کردن درباره جزئیات خیانت از این لحاظ که کمک می کند ابعاد رابطه خیانت آمیز چقدر بوده مهم است. اینکه چه مقدار از جزئیات به اشتراک گذاشته شود توسط همسر قربانی خیانت مطرح می شود. برخی می خواهند تمامی جزئیات و ابعاد خیانت شوهر را بدانند، در حالیکه برخی دیگر یک خلاصه و شرح از ماجرای خیانت شوهر می خواهند.

به صورت معمول همسر خیانتکار جزئیات زیادی را از رابطه به اشتراک نمی گذارد یا کلا درباره آن صحبت نمی کند و به همین علت است که همسر قربانی خیانت شوهر برای سال های سال از او درخواست شنیدن حقیقت را می کند.

البته اگر همسر قربانی خیانت هستید باید این نکته را بدانید که هر چه بیشتر بدانید ممکن است حالتان بدتر شود. پس هر اطلاعاتی را که می خواهید بر اساس حساب و کتاب و چرایی باشد و نه از سر کنجکاوی و حسادت. بهترین کار تهیه فهرست از تمامی سوالاتی است که قصد دارید از همسرتان بپرسید تا ابعاد ماجرا را روشن کنید.

مدیریت محرک ها

احتمال دارد که همسر قربانی خیانت به اختلال استرس پس از سانحه که به اختصار PTSD خوانده می شود مبتلا شود. خیانت موجب ایجاد فلش بک هایی ذهنی و وحشتناک به گذشته است می شود که ممکن است فرد قربانی خیانت را به این اختلال مبتلا کند. این اتفاق به صورت ناخودآگاه رخ می دهد و باعث می شود دردی را که متحمل شده است مرور کند. در نتیجه یادگیری نحوه کنترل محرک هایی که شما را به یاد خاطرات گذشته می اندازد، اهمیت بالایی دارد.

به هنگام یادآوری خیانت شوهر، همسر قربانی خیانت باید از دو مورد دوری کند:

  1. عدم یادآوری خاطرات گذشته که باعث کناره گیری عاطفی از همسرتان می شود.
  2. عدم پرخاشگری کلامی و رفتاری نسبت به همسر و فرزندانتان که منجر به ایجاد تنش و درگیری می شود.

روش برتر این است که به هنگام تحریک، با احساساتی لطیف آسیب های خود را بیان کنید. اگر غمگین هستید، آسیب دیده اید یا به همسرتان اعتماد ندارید، اگر ترسیده اید و هر احساس دیگر، آن را به صورت لطیف با همسرتان به اشتراک بگذارید.

همسر خیانتکار نیز باید با همدلی، ابراز ندامت و لحنی اطمینان بخش به صحبت های همسرش واکنش نشان دهد و به وی اطمینان دهد که دیگر این اتفاق رخ نخواهد داد. ابراز احساسات با پرخاشگری کلامی و رفتاری طرف مقابل را به حالت تدافعی وا می دارد و این به مرور زمان همه چیز را بدتر خواهد کرد.

حرف پایانی: بخشش و عشق دوباره

بخشیدن همسر و روا داشتن شفقت به وی باعث ایجاد صمیمت و عشق دوباره می شود. البته باید در نظر داشته باشید، تنها در صورتی همسر خود را ببخشید که او تمامی تماس های خود با معشوقه سابق را قطع کرده، حساب ها را مشترک کند و از شفافیت نترسد و ضمن همدلی با شما، ابراز ندامت و پشیمانی کند. او باید سعی در آرام کردن شما کند و با گفتگو اعتماد از دست رفته را دوباره بسازد. تنها در این صورت است که باید او را ببخشید.

همچنین یکی دیگر از کارهای موثر این است که خیانت شوهر خود را ریشه یابی کنید، چه چیزی در گذشته او باعث شده که به خیانت روی بیاورد؟ چه چیز یا چیزهایی ممکن است بر خیانت شوهر شما تاثیرگذار باشد؟ چه رفتارهایی از شما سر زده و الگوی رفتاری شما چه بوده که ممکن است رفتار خیانت آمیز همسرتان را تقویت کرده باشد؟

همه این ها به شما کمک می کند تا در صورت بخشش، به زندگی آرام و شیرین قبلی خود برگردید. نکته مهم این است که شما باید الگوهای رفتاری خود که ممکن است رفتار خیانت آمیز همسرتان پیدا کنید. اما اصلا به این فکر نکنید که رفتارهای شما باعث خیانت شوهر شما شده است. زوجین با هر مشکل یکدیگر کنار می آیند و هیچ توجیهی برای خیانت شوهر وجود ندارد.

به اشتراکی بگذارید:

شروع جلسه مشاوره

شما در جلسه ابتدایی توسط روانشناس خود مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرید متخصص شما با دانش خود یک گزارش از مشکل شما ارائه می دهد و مشخص می شود که فرایند حل مشکل شما چه مقدار زمان خواهد گرفت

شماره همراه دکتر برومند
اینستاگرام دکتر برومند
Call Now Button